Sympozjum

21 października 2013 roku w Centrum Konferencyjnym Wrocławskiego Parku Przemysłowego we Wrocławiu odbyło się, organizowane przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, sympozjum pt. Wspieranie aktywności zawodowej osób bezrobotnych na przykładzie projektów pilotażowych realizowanych w roku 2013 na terenie Dolnego Śląska.

 
Przedsięwzięcie  otrzymało patronat honorowy:  Pani Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej - Poseł na Sejm RP, Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza - Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Pana Rafała Jurkowlańca - Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Zamiarem organizatorów było zapoznanie uczestników z innowacyjnym podejściem do kwestii aktywizowania osób bezrobotnych  w oparciu o dwa testowane na terenie województwa dolnośląskiego projekty pilotażowe „Twoja Kariera – Twój Wybór” oraz „Partnerstwo dla pracy”. Projekty te posłużyły wypracowaniu nowych rozwiązań ustawowych dotyczących polityki rynku pracy w Polsce oraz zasad współpracy publicznych służb zatrudnienia z agencjami zatrudnienia i innymi partnerami rynku pracy w procesie aktywizacji osób bezrobotnych.

W sympozjum wzięło udział 79 osób reprezentujących m.in. takie instytucje jak: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Kłodzku,  Wojewódzkie Urzędy Pracy w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Powiatowe Urzędy Pracy, Naczelna i Wojewódzka Rada Zatrudnienia, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. , kadra Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy  i inni partnerzy rynku pracy zainteresowani tematyką spotkania.

Inauguracji sympozjum dokonała Pani  Monika Kwil-Skrzypińska Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.               

Prowadzący spotkanie Pan Tadeusz Zieliński – Główny specjalista  w Wydziale Analiz i Statystyki  DWUP będący jednocześnie koordynatorem projektu „Partnerstwo dla pracy” udzielał głosu kolejnym mówcom.

Jako pierwszy głos zabrał Pan Dariusz Kowalczyk Sekretarz Województwa Dolnośląskiego wyrażając zadowolenie z obecności na sali tak wielu osób zainteresowanych wdrażaniem nowych inicjatyw prowadzących do  aktywizacji tych grup społecznych, które wymagają interwencji na rynku pracy. Doceniając działania podejmowane przez urzędy pracy  w regionie, które  przyczyniły się do spadku w ostatnim okresie poziomu bezrobocia poniżej średniej krajowej złożył podziękowanie za ich wkład pracy, życzył  uczestnikom owocnych obrad, wymiany doświadczeń poprzez zapoznanie się z dotychczasowymi rezultatami obu projektów. Podkreślił, że jest  to szczególnie istotne w związku  z zapowiedzianą zmianą ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewidziano  w niej szereg nowych rozwiązań mających na celu zwiększenie oddziaływania polityki rynku pracy na wzrost zatrudnienia – między innymi nowe instrumenty testowane w obu prezentowanych na sympozjum pilotażach.

W następnej kolejności odczytane zostały listy patronów honorowych przesłane na ręce Pani Moniki Kwil-Skrzypińskiej Dyrektor DWUP, będące podziękowaniem za zaproszenie do udziału w spotkaniu, a jednocześnie potwierdzeniem potrzeby promowania innowacyjnych rozwiązań w podejściu do aktywizowania osób bezrobotnych, czemu służyło  to sympozjum.

Na jego  program  złożyło się sześć prezentacji oraz dyskusja moderowana  z udziałem prelegentów.

Z prezentacjami wystąpili:

  • Pani Monika Kwil-Skrzypińska – Dyrektor DWUP            

 WSPIERANIE AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ OSÓB BEZROBOTNYCH na przykładzie  projektów pilotażowych realizowanych w roku 2013 na terenie Dolnego Śląska, w której  zaprezentowała uczestnikom  realizowane w naszym regionie dwa projekty zainicjowane bezpośrednio przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej: „Twoja kariera – Twój wybór” w ramach programu „Młodzi na rynku pracy” i „Partnerstwo dla pracy”

  • Pani dr Elżbieta Stańczyk - główny specjalista  w Dolnośląskim Ośrodku Badań Regionalnych  Urzędu Statystycznego we Wrocławiu

 SYTUACJA SPOŁECZNO-GOSPODARCZA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO W ŚWIETLE DANYCH ZBIERANYCH PRZEZ URZĄD STATYSTYCZNY WE WROCŁAWIU, w której zaprezentowała  dane odnoszące się do  potencjału gospodarczego województwa dolnośląskiego, uwarunkowań demograficznych rynku pracy, edukacji, struktury ludności wg wykształcenia, popytu na pracę i bezrobocia.

  • Pan dr Leszek Cybulski – menedżer projektu z Uniwersytetu Ekonomicznego  we Wrocławiu

 PRZEWIDYWANE TRENDY ISTOTNE DLA LOKALNEGO RYNKU PRACY W 2014 r., w której zaprezentował  treści związane z : koniunkturą globalną a koniunkturą lokalną, specyfiką Dolnego Śląska, zależnościami makroekonomicznymi a polityką zatrudnienia, empirycznym badaniem zależności między wzrostem gospodarczym i zatrudnieniem, wyprzedzającym badaniem koniunktury, barometrem koniunktury Dolnego Śląska.

  • Pan dr Mariusz Śmigiel -   ekspert prawa pracy oraz zabezpieczenia społecznego.  Specjalista zatrudnienia i bezrobocia oraz polityki społecznej. Konsultant międzynarodowy

NOWA ROLA PUBLICZNYCH SŁUŻB ZATRUDNIENIA W AKTYWIZOWANIU OSÓB BEZROBOTNYCH, w której zaprezentował  między innymi stan obecny w PSZ oraz  potrzebę dokonania zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynikającą między  innymi z:  redefinicji misji PSZ, koniecznych zmian organizacyjnych, zlecania usług  i wypracowania zasad współpracy, orientacji na klienta i możliwości skupienia się na pracy
z klientem aktywnym.

  • Pani Marzena Radochońska -  Dyrektor  Powiatowego Urzędu Pracy   w Wałbrzychu oraz  Pani Irena Balikowska -  Dyrektor   Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach Śląskich

Projekt pilotażowy „TWOJA KARIERA – TWÓJ WYBÓR”, w której prelegentki zaprezentowały – każda  z  własnego obszaru działania -  efekty wdrażania instrumentów przewidzianych w  projekcie pozwalających młodym osobom bezrobotnym/ do 30 r. ż./ na dostrzeżenie roli własnego zaangażowania w budowanie kariery zawodowej. Przedstawiono słabe i mocne strony zaproponowanych w projekcie form wsparcia oraz bariery, z jakimi borykali się realizatorzy projektu.

  • Pan Artur Sawrycz - Wiceprezes Zarządu Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Projekt pilotażowy  „Partnerstwo dla pracy”, w której referujący przedstawił : cel strategiczny, założone efekty pilotażu, strukturę Partnerstwa, uczestników pilotażu, główne założenia merytoryczne, stan realizacji za 5 m-cy, zdiagnozowane problemy, z jakimi boryka się dostawca usług przy realizacji pilotażu.


Ostatnim punktem programu sympozjum była dyskusja,  podczas której realizatorzy pilotaży i prelegenci udzielali odpowiedzi na pytania uczestników  związane z obszarem zagadnień poruszanych  na spotkaniu.

Sympozjum ze względu na rangę poruszanych problemów cieszyło się również zainteresowaniem mediów, co pozwoliło nam na zaprezentowanie szerszemu ogółowi odbiorców projektów wdrażanych w regionie i ich znaczenia dla kształtowania polityki rynku pracy.

Organizatorzy sympozjum - centra informacji i planowania kariery zawodowej,  dziękują za życzliwość i wsparcie  działań związanych z organizacją sympozjum. Za profesjonalne i inspirujące wystąpienia, wzajemnie uzupełniające się tematy, które pozwoliły  uczestnikom na szersze spojrzenie na potrzebę promowania innowacyjnych rozwiązań w podejściu do aktywizowania osób bezrobotnych.

Tekst: Barbara Król

 

Wprowadzono: Lidia Wiśniewska
utworzono: 29-10-2013
ostatnia modyfikacja: 29-10-2013
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się