W dniu 11 kwietnia 2025 roku w hotelu Maria w Wałbrzychu odbyło się seminarium poświęcone tematyce procesów poradnictwa dla osób ze zróżnicowanymi potrzebami (uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dorosłych klientów z niepełnosprawnościami, osób w kryzysie zdrowia psychicznego itd.),Wydarzenie, zorganizowane przez Dolnośląski Woje prowadzonych przez doradców zawodowych. wódzki Urząd Pracy w ramach Dolnośląskiej Sieci Poradnictwa Zawodowego, zgromadziło ekspertów, doradców zawodowych oraz przedstawicieli instytucji wspierających rozwój kariery młodzieży i dorosłych klientów.
Doradcy zawodowi w ankietach i wypowiedziach jakie wybrzmiewały podczas zeszłorocznych spotkań sieciujących szczególną uwagę zwracali na zwiększenie swojej wiedzy w zakresie efektywnej realizacji procesów poradnictwa dla osób ze szczególnymi potrzebami, w kontekście dynamicznie wzrastającej liczby klientów z różnorodnymi wyzwaniami zdrowotnymi. W związku z tym zaprosiliśmy ekspertów z różnych środowisk zajmujących się i zwianych z tą tematyką.
Cieszymy się m.in. iż nasze zaproszenie przyjął dr Piotr Toczyski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, który jako konsultant Komisji Europejskiej i WHO przedstawił doradcom zawodowym rekomendacje krajowe i międzynarodowe nt. efektywnego poradnictwa dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Wskazał m.in. na nowe, kompleksowe podejście Komisji Europejskiej do zdrowia psychicznego w Europejskiej Unii Zdrowotnej, podając jako dobrą praktykę działania Europejskiego Aliansu Przeciw Depresji. Ekspert przekazał zgromadzonym członkom Sieci wiele praktycznych informacji o dostępie do narzędzi online dla specjalistów wspierających osoby z niepełnosprawnością psychiczną (m.in. Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta PHQ-9, iFightDepression.eu, w tym bezpłatne, przetestowane klinicznie warsztaty w celu samodzielnego radzenia sobie z objawami depresji pod okiem profesjonalisty).
Następnie z zebranymi doradcami połączyła się online pani Małgorzata Gorący – wiceprezes Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego oraz prezes wrocławskiego Stowarzyszenia Ostoja. Specjalistka zaprezentowała zgromadzonym członkom Sieci model zatrudnienia wspomaganego oraz możliwości skutecznej współpracy doradców zawodowych z trenerami pracy w procesach wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Pani Gorący zaprosiła również środowisko doradców do śledzenia nowego projektu pn. „Standaryzacja modelu zatrudniania wspomaganego w Polsce”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Liderem projektu jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – zadania wykonuje Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS z partnerskimi organizacjami.
W kolejnej prezentacji dr Katarzyna Pająk-Załęska, ekspertka w Zespole ds. Badań WZK przedstawiała uczestnikom seminarium wstępne wyniki z pierwszego etapu cyklicznej diagnozy potrzeb doradców zawodowych na Dolnym Śląsku. Zwróciła uwagę w szczególności na potrzeby rozwojowe doradców, w tym możliwości ich udziału w szkoleniach oraz w superwizji.
Po pierwszej części wydarzenia uczestnicy skorzystali z możliwości sieciowania się podczas lunchu, w trakcie którego doradcy nawiązywali wartościowe kontakty międzysektorowe w ramach Dolnośląskiej Sieci Poradnictwa Zawodowego.
W drugiej części seminarium zgromadzeni uczestnicy mogli wysłuchać prezentacji pani Anny Rutkowskiej, ekspertki Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie nt. projektu „Kariera bez barier. Tranzycja na rynek pracy”. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej koncertuje się na poprawie skuteczności procesów kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży (w tym z niepełnosprawnościami) w celu ich przygotowania do aktywnego uczestnictwa w rynku pracy we współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Pani Anna wskazała podczas swojej prezentacji m.in. publikacje IBE, którą mogą stać się cenną pomocą dla doradców wspierających uczniów i absolwentów szkół ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.
W dalszej kolejności uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać godzinnego, praktycznego panelu eksperckiego z udziałem ekspertów i praktyków.
W panelu wzięli aktywny udział dr Piotr Toczyski (APS), Anna Rutkowska (IBE), Regina Bisikiewicz (Polski Instytut Otwartego Dialogu, Ligota Piękna k/Wrocławia) Karolina Szulc (Szkoła Przysposabiająca do Pracy Fundacji ECDiE, Wrocław), Dorota Wojtanowicz (Przedsiębiorstwo społeczne Stara Piekarnia, Fundacja Znacznie Więcej, Wrocław). Panel moderowała Barbara Górka - specjalistka ds. sieciowania i komunikacji DSPZ. Główne rekomendacje panelistów to zwrócenie uwagi na potrzebę interdyscyplinarnej współpracy doradców zawodowych ze specjalistami
z innych obszarów (zdrowie, pomoc społeczna, podmioty ekonomii społecznej itd.) celem kompleksowego wspierania klientów z niepełnosprawnościami, w różnych kryzysach zdrowia. Kluczowa będzie również bieżąca wymiana informacji o zasobach regionalnych w tym obszarze (np. o wartościowych narzędziach, praktykach) wśród członków Sieci.
Warsztatowym elementem seminarium było wspólne ćwiczenie, w trakcie którego doradcy pracowali w podgrupach nad rekomendacjami dot. efektywnych procesów poradnictwa zawodowego wybranych grup klientów (osób z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, ruchową oraz intelektualną). W trakcie dyskusji zebrano propozycje wartościowych kontaktów do podmiotów i specjalistów na Dolnym Śląsku, którzy mogą wesprzeć doradców w procesach wsparcia ww. grup społecznych. Informacje te zostaną udostępnione wszystkim członkom Sieci w zakładce „Wypracowane w sieci” na platformie DSPZ.
Ostatnim, dodatkowo integrującym akcentem seminarium było losowanie przeprowadzone w wśród zgromadzonych gości narzędzi poradnictwa przekazanych przez firmę Progra.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego wspólnego wydarzenia za aktywność i dzielenie się zasobami informacyjnymi. Cieszymy się z obecności tak wielu ekspertów na seminarium – przekazana przez Państwa wiedza będzie nieocenioną wartością w codziennej pracy dolnośląskich doradców zawodowych.
Zapraszamy na kolejne spotkania w ramach Dolnośląskiej Sieci Poradnictwa Zawodowego. Już 11 czerwca br. spotykamy się z członkami Sieci na seminarium „Sieć otwartych innowacji w zakresie poradnictwa zawodowego” we Wrocławiu. Do zobaczenia!